Létezik kifejezetten férfiak számára készített betét?
Enyhe inkontinencia esetén az anatómiailag formázott betétet javasoljuk, melyet kifejezetten férfiak részére fejlesztettek ki. Súlyosabb esetben már nincs különbség a betétek, nadrágpelenkák között.
Idős, ágyhoz kötött betegnek is kell szakorvosi javaslat?
Igen. Első alkalommal szükséges, utána már felírhatja a termékeket a háziorvos is.
Ki jogosult a javaslattételre?
Az inkontinencia-védőeszközöket rendelheti urológus, nőgyógyász, sebész, gyermeksebész, rehabilitációs, neurológus, onkológus szakorvos, valamint ezen szakorvosok javaslatára háziorvos.
Kórházban fekvő betegnek felírhatja a pelenkát a háziorvos?
Nem. A kórháznak kell ellátnia a betegeit. Szakorvosi javaslatot kell kiállítaniuk, és a javaslat birtokában írhatja fel a pelenkát a háziorvos a hazatérő betegnek.
Hol lehet megvásárolni a termékeket?
Patikában, gyógyászati segédeszközboltban. Az enyhe inkontinenciára való betétek kaphatóak drogériákban és a nagyobb szupermarketekben is.
Milyen fehérneműt érdemes a betétekhez viselni?
Hagyományos fazonú, természetes alapanyagút. A tiszta pamut fehérnemű a legideálisabb.
Ki kaphat közgyógyellátási igazolványt? Hol lehet igényelni?
A lakóhely szerinti Önkormányzatnál kell kérvényezni. Az elbírálásnál figyelembe veszik az egy háztartásban élők összjövedelmét és a beteg gyógyszerkiadásait is.
Milyen termék való nappalra? Milyen éjszakára?
A termékek kombinálása megengedett, egy kihordási idő alatt (3 hónap) 270 db inkontinencia védőeszköz rendelhető, amely lehet csak nappali, vagy éjszakai, de a 270 db-ot nem haladhatja meg.
Érzékeny és száraz bőrű betegnél mit lehet a mosdatáshoz használni?
A TENA bőrápoló termékcsalád a tisztítás mellett gondoskodik a bőr ápolásáról és védelméről is. Kapható mosdatókrém, mosdatóhab, mosdatókesztyű, nedves törlőkendő és puha törlőkendő is.
Az inkontinencia-termékek moshatóak?
Nem. Az inkontinencia-betétek és -nadrágpelenkák egyszer használatos termékek. Egyedül a nagyméretű betétpelenkához használatos hálós rögzítőnadrág mosható kézmeleg vízben.
Hogyan kell tárolni az elhasznált pelenkát?
Az elhasznált pelenka nem minősül veszélyes hulladéknak, kidobható a háztartási hulladékgyűjtőbe.
Nyolc hónapos halmozottan sérült gyermeknek felírható receptre pelenka?
Vizeletfelszívó segédeszközök 3 éves kortól, napi 300 ml össz-vizeletvesztés felett rendelhetők.
Nem elegendő a felírható pelenkamennyiség. Mit lehet tenni?
A területileg illetékes Egészségbiztosítási Pénztártól kérhető úgynevezett külön engedély, mely indokolt esetben plusz darabszám felírását teszi lehetővé.
Nagyobb nedvszívó kapacitású lesz a nadrágpelenka, ha még egy plusz betétet is belehelyezünk?
Nem. A betétek alja polietilén fóliával borított, ragasztócsíkkal ellátott és a lábközi részen enyhén gumírozott. Ha ezt helyezik bele a nadrágpelenkába, akkor a betét megtelte után a vizeletet két oldalra vezeti el, nem pedig a nadrágpelenka belsejébe. A kifolyás veszélye így sokkal nagyobb lenne, miközben a nadrágpelenka közepe száraz maradna.
Fürdés és úszás után fordul elő, hogy nem tudom visszatartani a vizeletemet. Ez az inkontinencia tünete?
Ez lehet az inkontinencia tünete, de szakorvosi vizsgálat nélkül ezt nem lehet biztosan megállapítani. A vizeletvesztés hátterében különböző okok állhatnak. Például a medencefenék izmainak gyengesége, a gátizmok sérülése, súlytöbblet, a hormonális állapot változása, idegrendszeri károsodás, bizonyos orvosságok, székrekedés vagy fertőzés is. Egy esetleges húgyúti fertőzésnél, felfázásnál az uszoda vizének hőmérséklete is befolyásoló lehet. A hideg víz vizelésre ingerli az egészséges embert is. Javaslom, hogy keresse fel a háziorvosát, aki majd továbbküldi a megfelelő szakorvoshoz.
Édesanyám 66 éves 112kg, és sajnos őt is érinti az inkontinencia kérdése. Nagyon sűrűn kell WC-re mennie, éjszaka is óránként. Elvégeztessen egy műtétet, vagy oldja meg a helyzetet betétekkel?
Az inkontinenciának több különféle oka lehet. A kiváltó ok megkeresése nélkül nem lehet biztos megoldást javasolni. Többféle gyógymód is létezik, a műtét ezek közül csak egy. A betétek magát a problémát nem szüntetik meg, de a komfortérzetet és az életminőséget jelentősen javítják. A megfelelő betét kiválasztásában és felírásában is a szakorvos segíthet.
Évek óta használnom kell a betéteket. Miért nem lehet pamutot felhasználni a kényes részeknél?
A tiszta pamut anyag bőrbarát, de az ebből készült termék használat után nedves maradna, és nem lehetne megoldani a visszanedvesedés problémáját sem.
16 éves vagyok és kb. 6 éves korom óta nevetés esetén nem tudom tartani a vizeletem. Szervi bajom nincs. Voltam két orvosnál is. Az egyik szerint ki fogom nőni, a másik szerint ha betétet használnék elmúlnának a panaszaim. Mit tegyek?
A vizelettartási zavarnak öt fő típusa van. A stressz inkontinencia tünetei: nevetés, köhögés, tüsszentés vagy bizonyos fajta testmozgások alkalmával a vizelet hirtelen, váratlanul elcseppen, vagy kicsordul. A stressz jellegű problémák oka lehet a medencefenék izmainak gyengesége. Az Ön által említett tünetek erre e típusra utalnak. Ezen segíthet a gyógyszeres kezelés, de a gátizomtorna is. A gátizomtorna a medencefenék izmainak erősítését szolgálja, erről bővebben olvashat a www.corewellness.hu oldalon. Ha szervi problémát nem találtak, felmerülhet az idegi alapon történő vizeletvesztés is. Javaslom, hogy kérjen neurológiai kivizsgálást. A betét használata a problémát nem szünteti meg, de a komfortérzetét jelentősen javíthatja.
Hallottam a gátizomtornáról. Pontosan mit is jelent ez?
A gátizomtorna a medencefenék izmainak erősítését szolgálja, erről bővebben olvashat a www.corewellness.hu weboldalon.