HáziPatika.com
Időskorban gyakori a szorongás
A tartalom elérési útvonala (URL):
//www.50plusz.hu/services/news/?nid=40431
Ötvenöt év felettiek körében gyakori a szorongásos zavar, például: a
pánikbetegség, a
fóbiák, a traumát követő stressz. Száz idős közül 3-14 szenved tőle. Korábbi kutatások kimutatták, hogy a szorongásos betegségek leküzdésére a kognitív viselkedésterápia a leghatásosabb kezelési módszer. Fiatalabbak és középkorúak körében jól működik esetében, de az idősebb korosztállyal nem foglalkoztak a kutatások. "Elterjedt tévhit, hogy ami használ az aktív korúaknak, az megfelel a nyugdíjasoknak is, de nem biztos, hogy ez minden esetben megállja a helyét" - mondta erről Rebecca Gould, a kutatás vezetője, a londoni King's College munkatársa.
Csapatával tizenkét korábbi kutatás eredményét tekintették át, melyek az 55 év feletti szorongásos zavarban szenvedőkkel foglalkoztak. Ezek fele a kognitív viselkedésterápiát más módszerekkel hasonlította össze, mint például a gyógyszerekkel, csoportterápiákkal. A maradék anyag a kezelt betegeket a nem kezeltekkel vetette össze. A kognitív viselkedésterápiához gyakran hozzátartozik a terapeutával négyszemközt folytatott beszélgetés, melynek célja a betegség alapját képező hibás gondolkodási folyamat kijavítása. A kutatások résztvevői átlagosan 12 kezelésen vettek részt. A nem kezelt esetekhez képest a kognitív viselkedésterápia mérsékelt sikerrel járt, a gyógyszerekkel és csoportterápiával összehasonlítva csak kicsivel jobb eredményt hozott.
"Klinikai értelemben ez azt jelentheti, hogy a kognitív viselkedésterápiára járó beteg valószínűleg nincs olyan súlyos állapotban, mint az aktív kontroll alatt álló" - állapította meg Gould. Szerinte a terápiák valószínűleg jobbak a gyógyszereknél, mert az alapproblémára igyekeznek megoldást találni, nem csak a tüneteket nyomják el. "Ha a bajt a gyökerénél tudjuk megragadni (például megváltoztatjuk a hozzáállásunkat bizonyos dolgokhoz), akkor megelőzhetjük a kiújulásukat. Ha csak a tünetekkel foglalkozunk, az alapbaj megmarad."
Gould elmondta, hogy nem tudja, idősebbeknél miért kevéssé hatékony a terápia, de az is lehet, hogy csak hosszabb ideig kell náluk alkalmazni. Lenze szerint az éltesebbek számára sem felesleges időpazarlás a kognitív viselkedésterápia: "amíg nem állnak rendelkezésre jobb módszerek, korlátozottak a lehetőségeink". A szorongás hátrányosan hat a testi és lelki egészségre is, ha nem kezelik megfelelően.
Forrás: | Megjelent: |
---|
Medipress | 2012.02.13 00:02:00 |
Az 50plusz.hu oldalain található információk, szolgáltatások nem helyettesíthetik szakember véleményét,
ezért kérjük minden esetben forduljon szakorvoshoz! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el
a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!
Copyright © 2007-2021 HáziPatika.com Kft. info@50plusz.hu