HáziPatika.com
Az ember hatodik érzéke
A tartalom elérési útvonala (URL):
//www.50plusz.hu/services/news/?nid=36287
Érzékszerven kívüli észlelés vagy pókérzék néven már régóta ismerjük a jelenséget, a kutatóknak azonban most sikerült is bebizonyítaniuk, hogy az embernek valóban van hatodik érzéke: mégpedig a mágneses mező érzékelésére képes. A tesztek kimutatták, hogy valószínűleg az embernél is működik ugyanaz, a Föld mágneses mezejét észlelő belső érzékelés, amiről régóta tudtuk, hogy az állatokban megvan. Az emberi retinából vett egyik fehérje ecetmuslincákba való beültetését követően a rovarok úgy módosították repülési útvonalukat, mintha a szemük nem változott volna. Ez arra utal, hogy a "hatodik érzék" az emberekben is létezik, de valószínűleg nem is vagyunk tudatában.
Az állatok ezt az érzékelést használják a hosszú távú navigáció során, például a vándormadarak a vándorlás alatt. A
Nature Communications folyóiratban megjelent tanulmányban Steven Reppert, a Massachusetts Orvostudományi Egyetem neurobiológusa szerint az eredmény alapján valószínű, hogy ez a protein az emberekben is fontos szerepet játszik a mágneses mező érzékelésében.
Az 1970-es évek végén Klaus Schulten fizikus mutatta ki, hogy a madarak navigálás közben a szemükben lévő geomágneses érzékenységű biokémiai reakciókra hagyatkoznak. Ehhez a szemben lévő speciális sejtek a kriptokróm fehérjét használják. Reppert professzor kutatócsoportja most ecetmuslincák szemében a kriptokrómot emberire cserélte. A muslincák ez után is úgy reagáltak a mágneses mezőkre, mint korábban saját kriptokrómjuk segítségével.
Forrás: | Megjelent: |
---|
Medipress | 2011.07.02 00:02:00 |
Az 50plusz.hu oldalain található információk, szolgáltatások nem helyettesíthetik szakember véleményét,
ezért kérjük minden esetben forduljon szakorvoshoz! A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el
a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!
Copyright © 2007-2022 HáziPatika.com Kft. info@50plusz.hu