
Makuladegeneráció: jó rá az antioxidáns!
kategória: Alternatív medicina, Öregedés, Szemészet
Az AMD főleg az idősebb korúak betegsége, elsősorban az 55 év felettieket sújtja. Kérdésünkre dr. Vajas Attila azonban elmondta, hogy egyre fiatalabb korban is tapasztalják már a betegség megjelenését, akár 30-40 éves korban is előfordulhat. AZ AMD tulajdonképpen a szem anyagcsere-betegsége, a szem ideghártyájának (retina) középső részén lévő sárgafoltot, azaz a makulát károsítja. Mivel ez az alig másfél milliméteres terület felel az éleslátásért, a betegek előbb-utóbb elvesztik centrális látásukat (azaz nem látják, amit néznek), viszont a perifériás látásképesség megmarad (ez a látótérkiesés látható képünkön).
Azonban mivel az éleslátás kiesésével fókuszálni sem tudnak, előbb-utóbb szinte teljesen vakká válnak, ám gyakorlati szempontból már korábban is annak számítanak, hiszen lehetetlenné válik számukra az olvasás, a TV-nézés, a járművezetés, vagy akár a másik ember arcának felismerése.
Ez a betegség főleg az iparosodott országok polgárait érinti, és feltételezések szerint a körükben előforduló vakság 20-40 százalékáért tehető felelőssé. Globálisan körülbelül 50-60 millió vakról beszélhetünk, kik közül 8,7 százalék, azaz 4-5 millió ember az AMD következtében vesztette el látását. A WHO becslése szerint az elkövetkező évtizedekben az AMD gyakorisága meg fog háromszorozódni, ezért is fontosak a most napvilágot látott vizsgálat eredményei.
Az elmúlt években a belfasti Queens University és a Waterford Institute of Technology által végzett kutatásba több mint 400 AMD-ben szenvedő beteget vontak be. Az úgynevezett kettős vak kísérlet során - amikor sem az orvos, sem a beteg nem tudja, placebót vagy valódi hatóanyagot kap-e - a két csoportra osztott résztvevőket 5 éven keresztül figyelik meg, rendszeresen ellenőrizve látásuk épségét. A részeredmények szerint azok, akik a speciális, lutein, zeaxantin és antioxidáns-tartalmú, Ocuvite nevű készítményt kapták, nőtt a makula-pigment sűrűsége, és látásélességük szinten maradt, sőt néha javult is. A makula-pigment sűrűsége a betegség súlyosságának fontos mutatója, minél előrehaladottabb a betegség, annál kisebb ez az érték. Professzor Dr. Usha Chakravarthy, a belfasti Queens Egyetem Szemészeti Klinikájának professzora és egyben a belfasti Királyi Kórház Szemészeti Részlegének konzulense szerint "a klinikai vizsgálat eredményei azt mutatják, hogy a nagy mennyiségben bevitt lutein, zeaxantin és antioxidáns pozitív hatású lehet a betegség előrehaladásának megelőzésében".
Dr. Vajas Attila hangsúlyozta, hogy ezek az eredmények még csak részadatok, a vizsgálat nem fejeződött be, és pozitív hatás csak a hosszú távú (legalább 1-3 év) szedés esetén jelentkezik. Ám mindenesetre már ez is reményt adhat sok ezer hazai AMD-s beteg számára is.
Pilling Róbert
2009.10.03 00:00:27
forrás: HáziPatika.com
Kapcsolódó hírek, érdekességek
h i r d e t é s
