
Hamis diagnózis az internetről
kategória: Gondolta volna?, Pszichológia
A különböző tünetekre interneten rákeresve sokan rögtön a legrosszabbra gondolnak saját egészségügyi problémájukkal kapcsolatban - derül ki egy friss kutatásból. Az emberek hajlamosak eltúlozni saját panaszaikat, míg másokét hallva nem jellemző rájuk a túlzott aggodalom. Ezért a világháló segítségével felállított öndiagnózis gyakran a lehető legsúlyosabb betegséget feltételezi. "Főleg akkor jellemző ez, ha találnak egy különösen ritka és veszélyes kórképet" - mondta a tanulmány társszerzője, Dengfeng Yan. A Hongkongi Egyetem doktori iskolájának hallgatója szerint ugyanazon tünetek esetén a páciensek saját maguknál hajlamosak orvosi értelemben egzotikus kórképekre következtetni, míg másokra vonatkozóan csak ritkán.A hat részből álló kísérletsorozat során Dengfeng Yanés társa, Jaideep Sengupta körülbelül 250 hallgatót látott el információkkal olyan betegségekkel kapcsolatban, mint az influenza, a HIV, a csontritkulás és a mellrák. Az influenzát érintő vizsgálatnál a kutatók először azt mondták a résztvevőknek, hogy egyszerű tudástesztre jelentkeztek. Később azonban arra utasították őket: képzeljék el a klasszikus tüneteket, tehát a köhögést, a lázat, az orrfolyást és a fejfájást. Végül megkérdezték tőlük, hogy a "hagyományos" influenzára gondoltak-e közben, vagy pedig a ritkább és ijesztőbb H1N1-re. A válaszok alapján a hallgatók gyorsan megállapították maguknál a H1N1-fertőzést, míg a többieknél inkább a szezonális változatot vélték valószínűnek. Magyarán a H1N1 felismerésének pontossága jelentősen csökkent, amennyiben saját magukról volt szó.
"A megfigyelést a pszichológiai távolság koncepciójával magyarázhatjuk meg" - mondta Dengfeng Yan. E szerint az emberek mások esetében hajlamosak széleskörű információkra támaszkodni: korábbi előismeretre, statisztikai összefüggésekre és valószínűségi mutatókra. Saját maguknál azonban ez a fajta racionális rálátás hiányzik. "Ha nálam jelentkezik mellkasi fájdalom, rögtön beugrik, hogy úristen, infarktusom van. Ám egy barátra vonatkozóan hamarabb gyanakszunk emésztési zavarra vagy ízületi gondokra."
Bár a túlzott óvatosság önmagában nem veszélyes, megvannak az árnyoldalai: fölösleges feszültséget, vizsgálatok okozta megpróbáltatásokat kell kiállnia annak, aki mindig a legrosszabbra gondol. Számos esetben az egészségügyi témákkal foglalkozó internetes portálok a téves diagnózis elsődleges forrásai, amelyek már tünetmagyarázó szolgáltatást is kínálnak látogatóiknak.
Dr. Peter Galier, a Kolumbiai Egyetem Santa Monica-i egészségközpontjának belgyógyásza egyetért. "Ilyen az emberi természet. A fő probléma, hogy a világhálón mindenféle szűrés nélkül elérhetőek az öndiagnózishoz szükséges információk, a pácienseknek pedig fogalmuk sincs, hogyan mérlegeljenek" - mondta.
Az eredmények nemrég jelentek meg a Journal of Consumer Research című szakfolyóirat online változatában, s várhatóan 2013 februárjában kerülnek majd a nyomtatott lapba.
2012.08.04 00:02:00
forrás: Medipress
Kapcsolódó hírek, érdekességek
h i r d e t é s
