Az izomban található enzim aktivitása akkor emelkedik meg, ha a vázizomzat vagy a szívizomzat sérül. A kórelőzmény ismeretében és más mérésekkel kiegészítve a mérés a szívinfarktus diagnosztikájának eszköze.
Speciális előkészület:
Nem igényel.
Mit mér a vizsgálat?
A vizsgálat a kreatin-kináz enzim vérbeli aktivitását határozza meg. Az enzim a sejtek energiatermeléséért felelős. Összesen három fajta (izoforma) létezik, amelyek a vázizomban, a szívizomban, az idegszövetben és a bélben találhatóak meg. Az egészséges egyén vérében mérhető aktivitás szinte teljes egészében a vázizomból származik.
Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?
Az enzimaktivitás emelkedése több betegség következménye lehet (szívinfarktus, izomgyulladás, égés, stb.). A vizsgálat ezen betegségek diagnosztikájának részeként alkalmazható.
Ha értéke a normál tartománynál magasabb:
További vizsgálatokat kell végezni a szövetkárosodás okának felismerésére.
Mitől lehet alacsonyabb, és mit tegyünk, hogy növeljük?
Szintje alacsonyabb lehet csökkent izomtömeg esetében, így például időskorban.
Mitől lehet magasabb, és mit tegyünk, hogy csökkentsük?
A vizsgálat magas aktivitást mutat akár a vázizom, akár a szív betegségeiben (szívinfarktus, szívizom-gyulladás, izomsérülés, égés, stb.). Ezért az eredmény értékeléséhez az orvosnak szükséges tudnia, hogy a beteg megelőzően végzett-e megerőltető izommunkát, fennáll-e más izombetegség, vagy kapott-e a beteg intramuscularis (izomba adott) injekciót. Speciális módszerekkel szelektíven mérhető a CK-MB izoforma aktivitása is, amely a szívinfarktus fontos diagnosztikus jegye. Ha azonban a kórelőzmény alapján kizárható izomsérülés fennállása, akkor egyéb laborvizsgálatokkal együtt (troponin-T, AST, LDH) a teljes CK frakció aktivitásának vizsgálata is alkalmas a szívinfarktus diagnosztizálására, illetve sorozatos mérésével követhető a betegség lefolyása. Bizonyos gyógyszerek alkalmazása után magasabb aktivitást várhatunk (véralvadást csökkentő szerek, aszpirin, clofibrát, dexametazon, furosemid).
Az állatokkal való együttélés, az állatok terápiás alkalmazása javítja az idős emberek életminőségét és egészségi állapotát. Miért olyan hasznos az időskori háziállattartás? Mit adhatnak a négylábú "doktorok"?