Korhullám és várható hatások
Nem kell sokat várni ahhoz, hogy a nyugati irányzatok, életstílus elérje Európa közepét, Magyarországot. Éppen ezért ahhoz, hogy a korhullám várható hatásairól reális képet rajzoljunk, meg kell ismerni a nyugati társadalmak átalakulását, trendjeit.
"Baby Boomer" nemzedék
A számoktól lehetünk kétségbeesettek is akár, a jelenséget azonban az emberiség izgalmas kihívásának is tekinthetjük, amelyet - sok egyéb korábbi sorskérdéshez hasonlóan - minden valószínűség szerint meg fog oldani. A megoldás körvonalai többek között az amerikai "Baby Boomer" nemzedék viselkedésének kutatásából rajzolódnak ki. Ken Dychtwald felismerése volt, hogy e nemzedék életének minden időszakában képes volt alapvetően megváltoztatni a társadalmi fejlődés irányát: bármely életszakaszba léptek is, ami őket akkor foglalkoztatta, - lett légyen gazdasági, személyes vagy akár egészségügyi kérdés - a társadalom és a piac meghatározó témájává vált. Megoldásaik révén újjáalakultak a kapcsolati viszonyok, a születésszabályozás, a gyermekek gondozása, a munkahelyek, a banki kölcsönök, az egészségügy, az információs technológia. Ma ez a nemzedék az USA gazdaságának meghatározó ereje: az ő tulajdonuk a gazdasági vagyon 77 százaléka, a részvények 66 százaléka, ők ellenőrzik a gazdaság 70 százalékát. Az elköltött pénz 50 százalékát ők költik el, ők veszik az új autók 40, a luxusautók 48, és a luxusutazások 80 százalékát. Ők kötik a hosszú távú gondoskodási biztosítások 90 százalékát, az orvosi vizsgálatok 45 százalékát ők veszik igénybe, ők vásárolják a szabadon hozzáférhető gyógyszerek 51 százalékát, és az orvos által felírt szerek 71 százalékát!Dychtwald 1989-ben írta AgeWawe című bestsellerét, amelyben elemezte e nemzedéknek a korábbiakhoz képest alapvetően megváltozott igényeit:
- Aggodalom az idült betegségek fellépésétől, és a vágy, hogy mindent megtegyenek a fizikai öregedés késleltetéséért.
- A pénzeszközök mennyiségének növekedése, a keresőképesség kiterjedése.
- Az ötven éven felüliek korcsoportja nem egynemű többé, hanem életszakaszok szerint strukturálódik: különböző igényeik vannak a gyermekek fészekhagyása után, a nagyszülővé válás idején, a nyugdíjba vonuláskor, megözvegyüléskor, vagy a késői újabb munkavállalás esetében. Minden életszakasz új kihívásokkal, és új lehetőségekkel rendelkezik.
- Az anyagi javak szaporításának vágya átadja helyét az élvezetes és kielégítő élmények megszerzése iránti vágynak.
- Az üres idő továbbra is hiányzik az életmód összetettsége következtében.