Jaj, őszülök!!!
Mit tegyünk, ha megjelennek az első ezüst hajszálak? Tépkedjük ki, fessük be, vagy egyszerűen viseljük el, esetleg legyünk még büszkék is rá?
Ezüstkorba lépve

Fiatalon pech
Vannak aztán szép számmal olyanok is - férfiak s nők egyaránt-, akiknek a haja már egészen fiatalon, már huszonéves korukban szürkülni kezd, sőt akár hófehérré is válik. A korai őszülés okait kutatva legtöbbször a genetikai örökséget találták az esetek hátterében, de előfordulhat valamilyen lelki trauma illetve súlyos betegség következtében is. Feltételeztek összefüggést a szervezet B-vitaminnal való ellátottságával, illetve annak hiányával is, de tudományosan nem igazolták azt, hogy B-vitamin bevitel fokozásával megállítható lenne a korai őszülés. Az érintettek, különösen a fiatal nők ebben az életkorban azonban mindenképpen csapásként élik ezt meg, és minden módon igyekeznek felvenni a küzdelmet ellene.Ezüsttel átszőtt, mákos, galambősz
Az őszülés az életkor előrehaladtával természetes módon következik be, legtöbbször hosszú ideig, évekig tartó folyamat, és megvannak a maga fokozatai. Először csak néhány fehér szál jelenik meg a természetes színű, sötétebb hajban, majd a haj "mákos", szürkés színű lesz, ahogy egyre nagyobb az ősz szálak aránya, majd az évek során akár teljesen kifehéredhet. Az őszülés nemcsak a haj színét, hanem az állagát, minőségét is megváltoztatja, általában csökken a szálak vastagsága, rugalmassága. Vannak olyan szerencsések, akik életük alkonyáig is megőrzik eredeti hajszínüket, alig vagy egyáltalán nem őszülnek. Ez öröklött adottság, amelyet befolyásolni még nem tudnak a szakemberek.Egy kis hajbiológia
A hajszál a szőrtüszőben helyezkedik el, gyökerét a hajhagyma fogja körbe, amely a hajszál szilárd vázát, a keratint termeli. Az ún. mátrixsejtek elszarusodásának, oszlásának köszönhető a hajszál növekedése. A haj színe genetikailag meghatározott, de a tüszőben található melanin pigment-tartalmától függően lehet világosabb vagy sötétebb.Az őszülő hajban kevesebb a színért felelős melanociták száma, az évek múlásával egyre kevesebb pigment képződik, helyette levegő kerül a sejtekbe. Egészségesek ilyenkor is a hajszálak, a növekedésük sem áll meg, de az eredeti színük visszahozhatatlanul elvész. Ha valaki kiszakítja a fehér szálat, annak helyébe is újra fehér nő.
"Egyetlen éjszaka alatt"
A fentiek ismeretében a szakemberek vitatják, hogy létezik-e a drámaian gyors, látványos őszülés, amelyet mi leginkább Jókai regényekből ismerhetünk. A hajszálnak a már kinőtt része ugyanis nem tud ilyen változáson átmenni, hanem csak a növekedés során vesztheti el színét. Hogy mire véljük akkor azt a Marie Antoinette-hez vagy később Barbara Bushhoz kapcsolt jelenséget, hogy egy-egy nagy érzelmi megrázkódtatás (a királynőnél a halálfélelem, a First Ladynél gyermeke betegágyánál töltött hetek élménye) kiválthatja az extra gyors őszülést? Valószínű, hogy ilyenkor inkább hajhullásról van szó: az amúgy is keverten ősz és eredeti szálak aránya a gyors hajvesztés során megváltozott, ezt láthatta a környezet ősszé válásnak.A hajfestésnek egész történelme van
Igen, "már a régi egyiptomiak is" utálták az öregedésről, vagyis gyengülésről árulkodó őszülést. A piramisok titkai olyan apróságokat is feltártak, amelyek nem tartoznak a világtörténelem legfontosabb ismeretei közé, de érdekes és emberi dolgok, így például kiderült, hogy az egyiptomiak festették a hajukat. Hennát illetve borókabogyót használtak ehhez a művelethez. Az európai népi hagyomány a diófőzetet őrizte meg, amellyel igyekeztek az ősz hajszálakat elfedni. A nemzedékeken keresztül dívó paróka egyik funkciója is lehetett az őszülő haj eltakarása.Halálos szépség?
Az utóbbi években, talán a szigorúbb uniós szabványok bevezetése vagy új kutatások hatására fellángolt a vita a hajfestékek ártalmairól, különösen azután, hogy az Unióban egyszerre több tucatnyi hajfestéket vontak ki a forgalomból, toxikus anyagot is tartalmazó összetétele miatt. 2008 utolsó hónapjaiban az az adat járta be a világsajtót, miszerint hatvan százalékkal növeli a leukémia, illetve a non-Hodgkin lymphoma kialakulásának esélyét, ha valaki évente tízszer vagy annál többször festi a haját, és különösen azok lehetnek veszélyben, akik már 1980 előtt is használtak hajfestékeket.Korábban ugyanis olyan toxikus anyagokat is tartalmaztak a hajfestékek, amelyeket azóta kivontak a forgalomból. Összefüggésbe hozták a hólyagrák kialakulásával is a hajfestékek alkalmazását, és különösen az ezekkel a vegyszerekkel dolgozó fodrászokat tekintették veszélyeztetettnek. Mindezeket azonban széleskörű, meggyőző kutatási adatok mindeddig nem támasztották alá. Nincs egyetértés abban sem, mitől kell jobban tartani: a festékek közül ezúttal a sötéteket ítélték kockázatosabbnak.
Más szempontból viszont a fodrászok állítják, hogy a szőkítés sokkal veszélyesebb, mert mélyebben roncsolja a hajszálakat, így a vegyszer mélyebbre hatol a szervezetbe. A vitákat nem tudjuk eldönteni, de tény, hogy a hajfestékek, mint annyi más modern használati eszköz, kozmetikum, stb. agresszív vegyi anyagokat is tartalmaznak, amelyek irritálhatják a bőrt, megnövelhetik a daganatos betegségek esélyét is - mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy milyen kockázatot tart elfogadhatónak a maga számára.