Gyógyfürdőzés a gyakorlatban
Nyugat- és Közép- és Kelet-Európában a tisztálkodás, fürdés évszázadokon át luxusnak számított. Mára a gyógyfürdőzés ismét nagy teret hódított, amelyet mi sem bizonyít jobban, mint a négy-öt csillagos termál szállodák elszaporodása szerte az országban.
Balneoterápia

Szénsavas fürdők

Kénes fürdők
A bőr alatti kötőszövetben, érfalban, belhártyákban, porcban összesen mintegy 150g kén található. Szulfát és szulfit formájában penetrál a kén a bőrön keresztül. Jól alkalmazható krónikus ízületi betegségek (arthrózis), ér- és bőrbetegségek kezelésében. A kénfürdőzés átlagos időtartama 10-20 perc.Sófürdő, talasszoterápia
A sófürdőt általában az ellenálló képesség növelésére, feszültségoldásra használják. A talasszoterápia nem más, mint az a tengeri gyógymód, amelyben a tengeri klíma, levegő, napfény és a sós víz együttesen fejtik ki hatásukat. Légúti hurutok, vérszegénység állapotai, reumás betegségek, migrénes fejfájás, pikkelysömör, ekcéma, csalánkiütés, magasvérnyomás, stb. kezelésének egyik lehetséges módja.Gyógyfürdők növényi hatóanyagokkal
A fürdővízhez növényi alkaloidákat, illóolajat tesznek, ezáltal a gyógyhatás fokozható. Általában a víz 33-40 fokos, a kezelés 15-20 percig tart. Sokszor alkalmaznak mezei zsurlót, amely reuma, ekcéma, aranyeres csomók ellen hatásos. A macskagyökérnek görcsoldó, szorongáscsökkentő, nyugtató, izomlazító effektusa ismert. A tölgyfakéreg gyulladásos bőrbetegségek, ekcéma, túlzott izzadás kezelésében nyújt segítséget. A fenyőtűolaj légúti hurutok, reumás betegségek, neuralgiás fájdalmak, stressz kezelésére használható. A szénavirág mivel fokozza a vérellátást, ezáltal az oxigenizációt, jó terápiás módszernek bizonyul anyagcserezavarok, reumás betegségek esetén és a lokális izomgörcs oldására. A kálmos keringésjavító fürdőszesz. Talán egyik legismertebb gyógynövény az orvosi székfű, más néven kamilla, amely a bőr, nyálkahártya, légutak, genitáliák és az végbél környékének gyulladását képes orvosolni.A levendula a bőrön vérbőséget eredményez, így keringési zavarok, meteorizmus stb. kezelésében vesz részt. A citromfű javítja az alváskészséget, nyugtató és antibakteriális hatást fejt ki. A rozmaring visszér, rándulások, reumás betegségek esetén használható, de emellett az epegörcs oldását, a szív vérellátásának javítását képes létrehozni. A vadgesztenye a krónikus vénás elégtelenség, visszér, trombózis, kezelésében, ödéma csökkentésben, aranyeres csomók, gerincfájdalmak, fagyások esetén jól alkalmazható. A cickafark kismedencei görcsök, gyulladások csökkentésében nagy szerepet kaphat. A fekete mustár reumatikus panaszok enyhítésére, megfázáskor lábfürdőként alkalmazható. A kakukkfű jó nyákoldó, köptető, hörgőgörcs-csökkentő, antibakteriális tulajdonsággal rendelkező gyógynövény. A búzakorpa gyulladásos bőrbetegségek, sebek- és bőr tisztítására használható.
Kleopátra fürdő

Inhalációs fürdők
A fürdővízbe illóolajat kevernek, amely nyugtató, lazító hatást fejt ki, emellett a bőr ereit kitágítja. A légutak kezelésére a kádat lepedővel letakarják. Pezsgőfürdővel jól kombinálható.Ivókúrák
Nem fürdőről van szó, de mégis a balneoterápiához tartozik. A gyógyvizek rendszeres bevitele során ásványi anyagokat juttatunk a szervezetbe, emellett a gyomornedv elválasztást befolyásoljuk. Számos gyógyvízfajtát alkalmazhatunk ivókúrában, amelyek a következők lehetnek:Nátriumkloridos víz: emésztést szabályozó, a gyomor-bélnyálkahártya területén gyulladáscsökkentő hatású, emellett a gyomorsavtermelést fokozza.
Kalciumkloridos víz: gyomornedv hiányban, gyomorhurut esetén alkalmazzák.
Magnéziumkloridos víz: nyugtató, méregtelenítő hatású.
Hidrogénkarbonátos víz: sav-bázis egyensúly helyreállítása, gyomor hiperaciditás kezelésére, gyomor-és bélhurut kezelésére használható.
Szulfátvíz: máj és epeserkentő, bélpasszázst gyorsító hatású.
Hipotóniás vastartalmú víz: gyomor és bélhurut kezelésére, de csak vashiányban alkalmazható.
Jódtartalmú víz: csak úgy szabad kúraszerűen alkalmazni, ha közben a jód plazmaaktivitását monitorozzuk.
Kénes víz: apró kortyonként, egy órával étkezés előtt, vagy két órával az után fogyasztjuk. Nehézfémmérgezésben jó kezelési módszer.