Görcsbe szorító fájdalom
Kiszámíthatatlan alhasi görcsök. A legrosszabbkor lephetnek meg. Bár tudnánk, mi okozza!
A középkorúak a "leggörcsösebbek"

Szervi okok és működési zavarok
A görcsös fájdalom kialakulásának hátterében általában a simaizom összehúzódása áll, amelyet többek között a gyomor- és a bélizomzat valamint a vese és epe betegségei (vesekő, epekő) váltanak ki. Az éles és állandó fájdalom valamilyen hasi katasztrófa (pl. perforáció) kialakulását is jelezheti. Ez utóbbi esetben haladéktalanul orvoshoz kell fordulni. A görcsös hasi fájdalom az üreges szervek (pl. belek) falának feszülése és a benne lévő simaizom fokozott összehúzódása következtében jön létre. A fali feszülés ingerületet vált ki az arra érzékeny receptorokban, amely az idegpályákon keresztül a gerincvelőbe, majd az agy megfelelő központjába jut, ahol kialakul a görcsös fájdalom érzete.A görcs lehet organikus (szervi) alapú: ilyenkor a görcs kialakulása szervi okokra vezethető vissza. Az organikus eredetű görcsöt a szerv lumenének hirtelen elzáródása váltja ki, amelynek következtében nem továbbítódik a szervtartalom megfelelően (pl. epe, vese, vékonybél és vastagbél elzáródás esetén). Másik fajtája az ún. funkcionális görcs, amelyet a simaizomzat hirtelen és túlzott összehúzódása okoz, s amelynek hátterében valamely működési zavar áll. Ilyenkor az üreges szerv falának normális mértékű feszüléséből származó ingerület az idegrendszer hibás értelmezése nyomán görcsös fájdalomérzetet vált ki (pl. az irritábilis bélszindróma esetén).
A tünetek enyhítése nem pótolhatja az orvosi kezelést
A kétféle görcs csillapítása eltérő módon történhet: míg az organikus görcs gyógyszeres kezeléssel vagy sebészi beavatkozással megszüntethető, addig a funkcionális görcs kiváltó oka nehezen határozható meg, ezért kezelése is nehezebb.A különböző hasi görcsök kezelésében központi szerephez jutnak a görcsoldók. A különböző hatásmechanizmusú görcsoldó készítmények döntően a funkcionális eredetű görcsök oldására használatosak, de tüneti kezelésként a probléma végső megoldásáig szervi okok esetén is alkalmazzák őket. Fontos hangsúlyozni, hogy míg a fájdalomcsillapítók a fájdalom tünetét szüntetik meg, addig a görcsoldó szerek megakadályozzák, illetve megelőzik az izmok görcsös összehúzódását.
A legtöbb beteg a görcsök jelentkezésekor először a gyógyszerészéhez, majd háziorvosához, végül szakorvosához fordul problémáival. Az ideális görcsoldó a betegek szerint gyorsan és tartósan hat, kevés a mellékhatása, ott hat, ahol kell, jó íze van, de legalábbis könnyen lenyelhető és recept nélkül kapható. A tünetek csillapítása mellett azonban a házi- vagy szakorvossal való konzultáció sem maradhat el, hogy a görcsök kiváltó okaira fény derüljön. Hosszan tartó, vagy hirtelen támadó, heveny fájdalom esetén (amely valamilyen hasi katasztrófa, perforáció stb. jele lehet) azonnali orvosi vizsgálatra van szükség.