Szívbarát molekula nem csak szíveseknek
Több mint két évtizedre visszanyúló sikertörténettel rendelkezik a koenzim Q10 a tágulásos szívbántalmak kiegészítő terápiájában nyújtott előnyeinek köszönhetően. A legdrámaibb javulások a betegség kezdetén adott KoQ10-kezeléssel érhetőek el.
Szívizom-eltérésekről közérthetően
![]() | ||
- Megkülönböztetünk kongesztív (tágulásos) formát, melyre a bal kamra csökkent összehúzódási képessége, a kamrák nagyfokú tágulata, a "petyhüdt" szívizom jellemző. Kialakulásában szerepet játszhatnak többek között a rendszeres nagy mennyiségű alkoholfogyasztás, anyagcserezavarok, genetikai tényezők, a gyakori terhességek. Szövődményei között szerepelhet a nehezen kezelhető szívritmuszavar és az embóliás megbetegedések.
- Hipertrófiás (túltengéses) KMP fennállása esetén a kamrafal megvastagodott, a kamrafalak csökkent tágulékonysága a kamratelődés mérséklődéséhez vezethet. Létrejöttének oka nem ismert, családi előfordulása gyakori. A betegség kialakulhat kiáramlási akadály nélkül is. A gyakori EKG-monitorozás a következményként kialakuló rosszindulatú ritmuszavarok diagnosztizálása céljából életmentő lehet.
- A restriktív KMP az a szívizombetegség, amelynél a szívműködés elernyedési szakaszában bekövetkező telődés korlátozott a merev szívbelhártya és a szívizom miatt. A szív pumpafunkciója csak a betegség későbbi szakaszában csökken.
Amit a KoQ10 tehet Önért
A nagy energiaigényű szívizomsejtekben jelentős mennyiségben található meg a koenzim Q10. A különböző eredetű kongesztív (tágulásos) szívbántalmak összefüggésbe hozhatóak az alacsony koenzim-Q10-szinttel a vérben és a szövetekben, a szívbetegségek súlyossága és a koenzim Q10 hiányának mértéke között kapcsolat áll fenn. Ez a koenzim-Q10-hiány egyes szívizom-működési zavarok esetében elsődleges kiváltó ok, míg más eltéréseknél másodlagos jelenség. A koenzim-Q10-kiegészítés nagy előnye, hogy a kiváltó októl függetlenül a koenzim-Q10-hiány könnyen kezelhető a szívbántalmak progressziójának késleltetése céljából. A hagyományos orvosi gyakorlatban a szívbetegségek kezelésre használt gyógyszerek, mint a vizelethajtók, a digitáliszok (gyűszűvirágból előállított hatóanyagok), egyes vérnyomáscsökkentők mellé kiegészítésként alkalmazott koenzim Q10 szívfunkció-változásra gyakorolt hatását tanulmányozták a placebót (hatóanyag nélküli gyógyszert) és a KoQ10-kiegészítést kapó betegcsoportokon. A szívfunkció fokozatos és hosszan tartó javulást mutatott, mely a betegek tüneteinek (a fáradtság, a nehézlégzés, a mellkasi fájdalom és a szívdobogásérzés) enyhülésében is megnyilvánult. A javulás néhány esetben a normál szívméret és -funkció helyreállását jelentette. A KoQ10-kiegészítés jelentős mértékben javította a szívizomfunkciót, miközben a mellékhatások és a negatív gyógyszerkölcsönhatások kialakulásának esélye minimális maradt. Szinte minden egyes, a KoQ10-nek a szívizomra kifejtett hatását vizsgáló placebo-kontrollált kísérlet számottevő pozitív eredménnyel zárult. Az egyik jelentős, Olaszországban végzett koenzim Q10 kardiológiai vizsgálat 2664 szívbeteg kezelését foglalta magába. A legdrámaibb javulást azok a betegek mutatták, akik a kongesztív szívbántalom kialakulásának kezdetén kapták meg a koenzim-Q10-kezelést. A már kialakult, hosszú ideje fennálló betegségek esetében egyértelmű javulás volt észlelhető, bár a kórkép teljes gyógyulása nem következett be. A magas vérnyomás és a keringési betegségek más megnyilvánulási formáinak gyógyszeres terápiájában alkalmazott gyógyszerek mennyiségét sok esetben csökkenteni lehetett koenzim-Q10-kiegészítés mellett. A KoQ10 hatékonysága és alkalmazásának biztonságossága a kongesztív szívbántalmak kezelésében megalapozottnak tűnik. Fontos hangsúlyozni, hogy a klinikai kísérletekben a KoQ10 a hagyományos terápia mellett került felhasználásra, és nem helyette.Kukkantsunk be az érfalba, és keressük meg közösen a szűkületet!

- Angina pectoris esetén a szívizom oxigénellátása elégtelen, melynek oka a szöveti vérellátás romlása. Jellemző tünete a mellkasi fájdalom, a verejtékezés, a légzési nehézség és a halálfélelem. Általában 15-20 perc alatt a roham megszűnik, pihenés, illetve nitroglicerin hatására. Korai stádiumban lévő humán vizsgálatok eredményei arra utalnak, hogy a KoQ10 csökkentheti az angina kialakulásának esélyét, és javíthatja a betegek teljesítőképességét. Több, szélesebb körben végzett tanulmány szükséges a fenti megállapítás megerősítésére.
- A szívinfarktus a szívizom egy területének visszafordíthatatlan sérülését jelenti, melynek oka a szívkoszorúéren keresztül történő véráramlás tartós kritikus csökkenése. Jellemzői a nagy fájdalom, a gyengeség, a légszomj és a nitroglicerin hatására sem szűnő érgörcs. A szívkoszorúér-elzáródások igen gyakori oka az érelmeszesedés. Néhány biztató, kezdeti stádiumban lévő vizsgálati eredmény szerint a szívinfarktust követően három napon belül adott KoQ10-kezelés a halálozási arányszámot csökkentette, a szívritmust normalizálta, és az újabb szívinfarktus kialakulásának kockázatát mérsékelte.