Nyári tippek allergiásoknak

A nyár nemcsak a szabadságok és az utazások, hanem a pollenszezon csúcsideje is. Ha némi körültekintéssel szervezik programjukat, akkor a szénanáthások kikapcsolódását se feltétlenül lehetetleníti el a tüsszögés és az orrfújás.

A jó idő beköszönte egyben a levegőben szálló virágpor, azaz a pollen koncentrációjának növekedését is jeleni, ez allergiás tüneteket vált ki az arra érzékenyekben. Az életminőséget is nagyban rontó légzőszervi tünetek kiegészülhetnek ingerlékenységgel, fejfájással, alvászavarral, kimerültséggel és depresszióval, a krónikus gyulladás következtében pedig egyéb betegség, akár asztma is kialakulhat szövődményként.

Ön dönt: pihenés vagy allergia?

A "pollencsúcs" ellenére szabadságunkat hagyományosan mégis erre az időszakra tervezzük. Mit tehetünk, hogy elkerüljük az allergia okozta kellemetlenségeket?

- Belföldi utazásunk előtt nézzünk rá a pollennaptárra: ebből megtudhatjuk, mely időszakban, mely területeken jellemző a magas pollenkoncentráció.

- A tengerparti úti cél a sós levegő miatt ideális az allergiásoknak, a hegyvidéki klíma pedig a csökkent virágpor-koncentráció miatt.

- Autós útjainkon használjuk a légkondicionáló berendezést belső keringtetéssel. Még indulás előtt 10 perccel indítsuk el nyitott ablak mellett, hogy meg tudjunk szabadulni a rendszerben rekedt pollenektől.

- Útra kelni a kora reggeli vagy a késő esti órákban érdemes, mivel a légszennyezettségi adatok ilyenkor a legkedvezőbbek.

- Ha repülőre ülünk, számoljunk azzal, hogy a gép belső terének száraz levegője ronthat állapotunkon! Készítsünk be sós orrsprayt a kézipoggyászunkba.

- Gondosan válasszuk ki szállásunkat: jó döntés lehet olyan nemdohányzó szobát kivennünk, ahol van légkondicionáló, beépített pollenszűrővel.

- A legjobb, ha magunk visszük az allergénmentes ágyneműt, bár kétségtelen, hogy bizonyos szálláshelyeken már ügyelnek erre – néhol akár speciális antiallergén szobát is bérelhetünk.

- Ügyeljünk arra, hogy mit eszünk a nyaralás alatt, kerüljük a magas hisztamintartalmú ételeket! (A hisztamint szervezetünk is termeli, az allergiás tünetekért felelős.) A halak, a tenger gyümölcsei, az alkohol és az érett sajtok mellett érdemes kerülni a következőket is: citrusfélék, mogyoró, csokoládé, érlelt húsféleségek, bab, borsó, lencse, mák, paradicsom, spenót, savanyú káposzta, szója.

- Úti patikánkban ne felejtsünk el magunkkal vinni allergiaellenes készítményt! Ma már recept nélkül is kaphatók olyan új generációs, antihisztamin tartalmú gyógyszerek, melyek szedésével csökkenthetjük a kellemetlen allergiás tüneteket.

Ki a szabadba!

A szabadságunk idején sokkal több időt töltünk a szabadban, a kertben vagy a telken. Néhány szabályt azonban ilyenkor sem árt betartani.

- Mivel a pollenkoncentráció reggel 6 és 12 óra között a legmagasabb, igyekezzünk a nap második felében kertészkedni, sportolni.

- Fontos a védőkesztyű használata a kertben, mivel a pollenek bőrrel való érintkezése is allergiás reakciókat okozhat az arra érzékenyeknél. Fűnyíráskor pedig viseljünk maszkot, védőszemüveget!

- Lehetőleg ne alkalmazzunk mulcsot talajtakarónak (jó táptalaj a penészgombáknak), és gyomláljunk rendszeresen!

- Érdemes alacsony pollenkibocsátású növényeket választani kertünk díszéül (százszorszép, dália, rózsa, nárcisz, írisz, liliom, begónia). Velük szemben rossz döntés kőris, nyírfa, nyárfa, mogyoró, ciprusfélék vagy fűzfa közelében pihenni, kertészkedni. Ha mégis ilyen növények mellett döntünk, ültessük őket távol a háztól, de leginkább a hálószoba ablakától.

- A kinti programok, munkálatok és sportolás után öltözékünket ne vigyük a lakásba, gondosan zuhanyozzunk le, illetve mossunk hajat!

Az írás megjelent a Nők Lapja Egészség július-augusztusi számában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra