Melyiket válasszam, ha fáj?

A fájdalom vészjelzés, figyelmeztet, hogy baj van. Mégsem kell eltűrnünk korlát nélkül, sőt nem is ajánlatos! Hogy miért fontos a fájdalomcsillapítás ízületi panaszok esetén, és miből választhatunk ilyenkor, az kiderül az összeállításból.

Az ízületi fájdalmakat nemcsak azért kell csillapítani, hogy megkönnyebbüljünk és mindent folytathassunk ott, ahol abbahagytuk, hanem azért is, hogy ezzel kiküszöböljük a krónikus fájdalmak kialakulását. A fájdalom hosszú távon ugyanis szövődményeket okozhat, és súlyosbíthatja a már meglévő ízületi problémákat.

Az ízületi fájdalom súlyosságától, a panaszok és a kórképek jellegétől, az életkortól és az egyéni rizikófaktoroktól, illetve gyógyszerszedési szokásoktól, gyógyszerallergiáktól függően különféle gyógyszeres fájdalomcsillapítási lehetőségekkel élhetünk. A vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók és helyileg alkalmazható szerek rövid ideig tartó fájdalmak csillapításában segítenek: a paracetamol mellett ismerjük meg a nem szteroid gyulladásgátló készítményeket!

A kezelőorvos, a gyógyszerész egyénre szabottan segíti a tájékozódást a fájdalomcsillapítók világában. Kérdezze meg őket is, mielőtt választ! Ne feledje, a gyógyszerek hatékonysága egyéni "érzettől" is függ, kinek ez válik be, kinek amaz, érdemes többet is kipróbálni, hogy az ideálisat megtalálja!

Acetilszalicilsav

Mikor válasszuk és milyen formában? Ez a gyulladásgátló rendszeresen szedve segít csillapítani az enyhe és a középerős fájdalmat, illetve csökkenti a gyulladást – például reumatoid artritisz esetén.

Előnye: gyorsan felszívódik, azaz hamar hat, miután bevettük.

Hátránya: más, nem szteroid gyulladásgátlóval együtt alkalmazva vérzékenységet okoz, mérsékli annak hatását. Szedésével fokozódik a gyomor-bélrendszeri fekély kialakulásának veszélye, gyakoribb a gyomorégés, a gyomorirritáció, a hányinger előfordulása is. Vérzékenyek, fekélybetegek nem szedhetik.

Diklofenák

Mikor válasszuk és milyen formában? Főleg sérülések, ízületi gyulladás, reumás ízületi gyulladás (reumatoid artritisz), Bechterew-kór és a gerinc más gyulladásos, reumás elváltozásai esetén hatékony. Helyileg (krémként, gélként) sportsérülések, végtaghúzódások, rándulások vagy zúzódások kiegészítő kezelésére alkalmas, ilyen típusú alkalmazásával a gyomor-bélrendszeri mellékhatások csökkenthetők, és célzott hatás érhető el.

Előnye: gyorsan kifejti hatását, így különösen alkalmas akut fájdalmas, gyulladásos állapotok esetén "tűzoltásra".

Hátránya: mellékhatásként alkalmazása gyomorpanaszokat okozhat, és rontja a vesefunkciókat.

Paracetamol

Mikor válasszuk és milyen formában? Enyhe és közepes erősségű izom- és ízületi fájdalom, illetve például osteoarthritis esetén szájon át alkalmazva, amikor még csak "fájdalommal", mozgáskorlátozottsággal jár a kórkép.

Előnye: sok nem szteroid gyulladáscsökkentővel szemben nem okoz gyomorvérzést, gyomorfekélyt, így gyomorproblémákkal küszködők is szedhetik.

Hátránya: a túlzott fogyasztás (például egyszerre többféle, paracetamoltartalmú gyógyszer szedése) májkárosodást okozhat, csak orvosi ellenőrzés mellett használható hosszú ideig.

Dexketoprofen

Mikor válasszuk és milyen formában? Szájon át akut reumatológiai, mozgásszervi, akut traumatológiai fájdalom csillapítására, különösen kisízületi gyulladások, hátfájás esetén (helyileg krém, gél formájában – zúzódásokra, ficamokra, gyulladásokra és hátfájdalomra írhatják fel).

Előnye: erős, és gyorsabban hat (üres gyomorból 25-75 perc alatt szinte teljes egészében felszívódik), illetve sokkal jobban tolerálható, mint például a diklofenák. Kevesebb mellékhatást okoz, mint a többi nem szteroid gyulladásgátló.

Hátránya: fényérzékenységet okozhat, ha alkalmazása során erős napfénynek tesszük ki a bőrünket.

Etofenamát

Mikor válasszuk és milyen formában? Ezt a nem szteroid gyulladásgátlót vény nélkül gél, krém vagy spray formájában sportsérülések, zúzódások, rándulások, húzódások, reuma, lumbágó, a gerinc kopásos betegségeivel járó fájdalma esetén alkalmazzuk.

Előnye: mivel a hatóanyag erősen lipofil (könnyen diffundál a bőrbe), különösen magas koncentrációban szívódik fel.

Hátránya: helyileg alkalmazva ritkán bőrtünetek léphetnek fel.

Ibuprofen

Mikor válasszuk és milyen formában? Az ibuprofen is nem szteroid gyulladásgátló, főleg gyulladásos eredetű fájdalmak csökkentésére és lázcsillapításra alkalmas, hatása 4-8 órán keresztül tart. A lehető legkisebb hatásos dózisban a lehető legrövidebb ideig ajánlott szedni. A paracetamol ellenjavallata esetén alkalmazható.

Előnye: a többi nem szteroid gyulladásgátlóval szemben kevésbé okoz fényérzékenységet. Enyhe véralvadásgátló, így akik rendszeresen szedik ízületi problémáik miatt, azok valószínűleg profitálnak ebből a pozitív mellékhatásból.

Hátránya: kevés mellékhatása van, de hosszú távú alkalmazása gyomor- és bélnyálkahártya-károsodással jár. Aktív fekély vagy gyomor-bélvérzés esetén tilos szedni, ugyanis súlyosbítja a tüneteket.

Indometacin

Mikor válasszuk és milyen formában? Spray és gél formájában alkalmazható, gyulladás, izommerevség (például vállfájdalom), duzzanatok és gyulladások (például reumatoid artritisz) kezelésére használjuk.

Előnye: lokálisan alkalmazva nem kell tartani a súlyosabb mellékhatásoktól (szemben a vényköteles, szájon át szedhető hatóanyaggal, amelynél igen magas a fekélykeltő potenciál és a fejfájások gyakorisága).

Hátránya: helyileg bőrproblémák léphetnek fel.

Fenilbutazon

Mikor válasszuk és milyen formában? Krém vagy gél formájában, izom- és ínhúzódás, vérömleny okozta fájdalom, reumatikus betegségek következtében kialakult gyulladás csökkentésére helyileg.

Előnye: eredményesen csillapítja a gyulladásos ízületi bántalmak okozta makacs fájdalmat.

Hátránya: helyileg bőrproblémák jelentkezhetnek, tartósan nagy adagban alkalmazva pedig a hatóanyag felszívódhat a szervezet egészébe, ekkor a vesére és a vérsejtekre toxikus lehet, illetve negatívan befolyásolhatja a hormontartalmú készítmények működését.

Piroxikám

Mikor válasszuk és milyen formában? Krém formájában sport- és lágyrészsérülések, teniszkönyök esetén, ha hosszabb hatást akarunk elérni.

Előnye: a bőrön át alkalmazva csak kevés hatóanyag szívódik fel.

Hátránya: hosszú a lebomlási ideje, helyileg bőrproblémák léphetnek fel, például viszketés. Elővigyázatosan alkalmazandó csökkent gyomor- vagy májműködés esetén!

Az írás megjelent a Nők Lapja Egészség december-januári számában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra