Kinek érdemes a visszerekre figyelnie?
A visszérproblémák kockázati tényezőiről
A visszeresség nem pusztán esztétikai probléma, amit jobb elrejteni a külvilág elől, hanem egy olyan érrendszeri betegség látható tünete, aminek korai felismerése a későbbi szövődmények elkerülése miatt elengedhetetlen.

Mivel a visszeres panaszok és tünetek hátterében olyan betegség áll, mely a vénás rendszer károsodásával jár, rendkívül fontos a korai felismerés, az életmódváltás és a megfelelő kezelés. A betegség sokakat érint, hiszen az eddigi legnagyobb vénás nemzetközi szűrés, a Vein Consult Program 2011-es eredményei szerint a háziorvosok által leszűrt páciensek 80%-át érinti. Mégis jellemző, hogy orvos helyett inkább otthoni praktikákkal próbálunk szabadulni a kellemetlen panaszoktól - helytelenül, a betegség súlyosbodását és a lehetséges szövődményeket szem elől tévesztve.
Kik figyeljenek oda jobban?
Jó tudni!
Az ösztrogén nemcsak az állapotos hölgyeknek okozhat panaszokat, ugyanúgy rizikócsoportba tartoznak a hormon miatt azok is, akik fogamzásgátlót (esetleg más, ösztrogén tartalmú hormonpótlót) szednek.Kiemelt rizikócsoportba tartoznak a terhes nők, esetükben nagyrészt a hormonális tényezők okolhatók, hiszen az ösztrogén hatására csökken az érfalak rugalmassága, nő az áteresztőképesség, azaz nagyobb eséllyel alakul ki a végtagokon vizenyő.
Forduljunk orvoshoz az első tünet megjelenése után!
Figyelem!
Visszeres vagy visszérgyanús panaszainkra sosem szabad "saját szakállra" fájdalomcsillapítót, vízhajtót vagy bármilyen olyan orvosságot alkalmazni, amit nem a kivizsgált visszeres problémáinkra javasolt az orvos, hiszen így jócskán késleltethetjük saját gyógyulásunkat. A visszeres fájdalom és lábfeszülés csökkentésére a venoaktív gyógyszer szolgál.Rémítő következmények
A kezeletlen probléma súlyosabb következményekkel jár: a végtagokban pangó vér ugyanis kitágítja a kis ereket, így azok képtelenné válnak a megfelelő sebességű szállításra, sőt akár az áramlás iránya is megfordulhat. Az itt megrekedő méreganyagok gyulladásos folyamatokat indíthatnak el, mely ödéma képződésével jár, s ha elhanyagoljuk, szépen lassan (1-2 évtized alatt) lábszárfekély is kialakulhat. Ez utóbbi azonban már sokkal nehezebben kezelhető, súlyos betegség, mely valóban jelentős terhet jelent mind a betegnek, mind a környezetének.Jó hír azonban, hogy ez a kezelés nélkül folyamatosan súlyosbodó, krónikus betegség időben felismerve, kisebb- nagyobb életmódbeli változtatásokkal, modern terápiás eszközök alkalmazásával jól kezelhető, súlyosbodása lelassítható, a szövődmények kialakulása kivédhető. Sokat tehetünk az évek során lábunk egészségéért, ha időben felismerjük a figyelmeztető jeleket, és orvoshoz fordulunk panaszainkkal.