Gyógyító légzéstechnikák
2013. augusztus 24. | Forrás: 50plusz.hu
Élelem nélkül akár hetekig ki lehet bírni, víz nélkül már csak napokig, levegő nélkül csupán néhány percig. Ehhez képest keveset törődünk azzal, hogy egészségesen és gazdaságosan lélegezzünk.
Sokszor már az is elég a jobb közérzet eléréséhez, ha csak odafigyelünk a légzésünkre. Megismerve a technikákat, lehet akár egyedül, otthon is gyakorolni. Szakember segítségével hihetetlenül hangzó eredményeket is el lehet érni a gyógyulás, illetve az egészségmegőrzés terén.
Mélylégzés

Álljunk, feküdjünk vagy üljünk egyenes törzzsel. Lassan, öt másodperc alatt töltsük meg levegővel tüdőnk alsó felét, közben az alsó bordákat és a hasunkat nyomjuk ki. A következő öt másodpercben irányítsuk a levegőt a tüdő felső részébe, a mellünket toljuk előre, a hasunk legyen feszes. Egy-öt másodpercig tartsuk vissza a lélegzetet, majd nagyon lassú kilégzéssel teljesen ürítsük ki a tüdőt. Ismételjük négyszer-ötször.
Teljes jógilégzés
Mire való? Megelőzi a betegségeket, csökkenti a tüneteteket.Hunyjuk be szemünket, húzzuk be a hasfalat, szűkítsük a mellkast, és engedjük le a vállakat. Lazítsuk el a hasfalat, hogy a has előredomborodjon, tágítsuk a mellkast, és húzzuk hátra a vállakat. Ehhez a technikához kapcsolódik maga a légzés:
1. kilégzés: hasbehúzás, mellkasszűkítés, váll-leengedés, hosszú szünet
2. belégzés: hasizomlazítás, mellkastágítás, vállhátrahúzás és felemelés, kis légzésvisszatartás
3. kilégzésre ismét hasbehúzás, mellkas szűkítés, váll-leengedés, hosszú szünet.
Lélegezzünk be a tüdő alsó részébe, majd középre, végül a tüdőcsúcsba, a kilégzés pedig fordított úton történjen. A gyakorlat végezhető szájon vagy orron át is.
Paradox légzés
Mire való? Megteremti a belső harmóniát, növeli a vitálkapacitást.Egyenes testtartással, felemelt karokkal lélegezzünk ki, majd felemelt karokkal gyorsan hajoljunk előre, amennyire csak bírunk. Közben erőteljesen szívjuk be a levegőt, majd utána ismét emelkedjünk fel, közben fújjuk ki a levegőt. Nyolcszor egymás után végezzük el a gyakorlatot.
Fan-Tong légzés
Mire való? Javítja az étvágyat és az emésztést, fokozza a vérkeringést.Belégzéskor toljuk ki a hasunkat, kilégzésnél pedig hagyjuk összehúzódni. Ezenkívül belégzésnél gondolatban finoman nyomjuk le a gát közepét és a végbélnyílást, kilégzésnél pedig emeljük fel azokat. Naponta háromszor tíz perc gyakorlás ajánlatott.
Nap-légzés, Hold-légzés
Mire való? Aktiválja az agyat, fokozza az érzékelést.Ujjunkkal az egyik orrlyukat befogjuk, és csak a másikon vesszük a levegőt. Ha csak a jobb orrlyukunkon lélegzünk be (Nap-légzés), a bal agyféltekét aktiváljuk, így segítjük a személyiségünk aktív részét: könnyebben döntünk, visszük véghez a terveinket, és logikus gondolkodásunk is javul. Ha viszont a bal orrlyukon át veszünk levegőt (Hold-légzés), a jobb agyféltekét élénkítjük, és vele az intuitív felünket: javulnak érzékelési és érzéki képességeink.