Szerző: Dr. Boros Szilvia 2007. július 7. |
Forrás:
HáziPatika.com
Nyugat- és Közép- és Kelet-Európában a tisztálkodás, fürdés évszázadokon át luxusnak számított. Mára a gyógyfürdőzés ismét nagy teret hódított, amelyet mi sem bizonyít jobban, mint a négy-öt csillagos termál szállodák elszaporodása szerte az országban.
Balneoterápia
A balneoterápia a gyógyvizek alkalmazását jelenti. Kúraszerűen, az étkezés, a környezeti hőmérséklet, a testmozgás,az életritmus figyelembevételével végzik. Krónikus, degeneratív betegségek kezelésére akkor alkalmazható leghatékonyabban, amikor a betegség nincs a súlyos fázisban, vagy a kóros folyamat még visszafordítható. Heveny gyulladások esetén a balneoterápia nem alkalmazható. Abban térnek el többek között a hidroterápiától, hogy a kúrához természetes gyógyforrásból származó gyógyvizeket használnak. Ide tartoznak az ásványvizek, amelyek 1 liter vízben oldva több mint egy gramm ásványi anyagot tartalmaznak. Megkülönböztetünk szulfátvizet, karbonátos, hidrokarbonátos és klorid-vizet. A fluor- és radon-tartalmú vizek az ásványi anyagok mellett további, biológiailag aktív vegyületeket is hordoznak. A termálvizek olyan gyógyforrásból erednek, amelyek évszaktól függetlenül állandó, 20 foknál magasabb hőmérsékletű vizet adnak és ként, konyhasót, vagy egyéb ásványt rejtenek magukban. A hideg források vagy meleg vizek hatóanyag-tartalma alacsony, de balneoterápia végzésére mégis alkalmas testre kifejtett jótékony hatása révén. A fürdőkúra optimális időtartama 10-30 perc, amely az ásványok és egyéb hatóanyagok bőrön keresztüli penetrációjához szükséges időt veszi figyelembe. Ehhez legalább tíz percre van szükség.
h i r d e t é s
Szénsavas fürdők
A balneoterápia speciális formájaként kétféle szénsavas fürdőt különböztetünk meg: a természetes és a mesterséges fürdőt. A széndioxid a bőr hidegérzékelő receptorait ingerli, ezáltal a szív-érrendszer terhelése csökken. A következő betegségekben alkalmazható terápiás céllal: enyhe fokú magas vérnyomás, artériás érelzáródás, artériás vérellátási zavarok, mikrocirkulációs zavarok, krónikus ízületi és reumás betegségek. A kezelés időtartama általában 3-5 perc.
Kénes fürdők
A bőr alatti kötőszövetben, érfalban, belhártyákban, porcban összesen mintegy 150g kén található. Szulfát és szulfit formájában penetrál a kén a bőrön keresztül. Jól alkalmazható krónikus ízületi betegségek (arthrózis), ér- és bőrbetegségek kezelésében. A kénfürdőzés átlagos időtartama 10-20 perc.
Sófürdő, talasszoterápia
A sófürdőt általában az ellenálló képesség növelésére, feszültségoldásra használják. A talasszoterápia nem más, mint az a tengeri gyógymód, amelyben a tengeri klíma, levegő, napfény és a sós víz együttesen fejtik ki hatásukat. Légúti hurutok, vérszegénység állapotai, reumás betegségek, migrénes fejfájás, pikkelysömör, ekcéma, csalánkiütés, magasvérnyomás, stb. kezelésének egyik lehetséges módja.
Elég egy pillantást vetnünk az újságok fogyókúrás oldalaira, hogy láthassuk: a nyugati társadalmakban manapság a karcsúság jelenti az egészséget és a szépséget. Nem véletlen hát az evészavarok egyre gyakoribbá válása sem. Sokan rettegnek a túlsúlytól.
A szájhigiéniának is van köze a szívinfarktushoz. A fogszuvasodás közvetetten gyengíti az immunrendszert, és árt az artériáknak, a szívinfarktus kialakulásában is lehet szerepe. A rendszeres fogmosás mellett a fogselyem használata is ajánlott.